Top 77 vín v České republice

O soutěži

Soutěž TOP 77 vznikla v roce 1999 jako první nezávislá soutěž vín uznaná Ministerstvem zemědělství ČR. Každoročně veřejnosti představujeme špičková vína i sekty a dáváme tak možnost vinařům a milovníkům vína, aby k sobě snáze nalezli cestu.

Na počátku jsme oceňovali 77 nejlepších moravských vín. V dalších letech projevili zájem o účast také výrobci z Čech, a proto se v roce 2001 začalo vedle 77 moravských vín oceňovat také TOP 11 českých vín. Desátý rok oslavila TOPka rozšířením o novou kategorii – od roku 2008 jsme totiž začali oceňovat suchá a ostatní (polosuchá, polosladká, sladká) vína samostatně. Na ocenění TOP 77 mohlo dosáhnout až 2×77 vín. Vznikla tak unikátní pravidla, která si pochvalovali vinaři i spotřebitelé. Většina soutěží totiž hodnotí vína dle obsahu cukru, ale při vyhlašování šampiona výstavy již k obsahu zbytkového cukru přihlíženo není a to většinou znamená, že sladší vína získávají vyšší hodnocení než vína suchá. Právě tomuto jsme chtěli jasným oddělením obou kategorií zabránit.

Díky stoupající kvalitě vín a zvýšenému zájmu vinařů o účast v soutěži se TOPka ve věku patnácti let znovu rozšířila – tentokrát o samostatnou kategorii vín z modrých hroznů. Do výběru TOP 77 se tak může dostat až 3×77 vín, nicméně z důvodů zachování vysoké úrovně oceňovaných vín si vymezujeme právo nenaplnit maximální možnou kvótu soutěže (podrobněji o pravidlech si můžete přečíst ve Statutu soutěže zde).

V roce 2014 jsme se rozhodli pro další, v českých podmínkách ojedinělý, krok a v rámci samostatné kategorie jsme začali oceňovat také zahraniční vína, která můžete v České republice koupit.
Hodnotící část soutěže probíhá vždy v červnu. Slavnostní vyhlášení spojené s degustací toho nejlepšího z tuzemských i zahraničních vín pak na počátku září.

Systém hodnocení vín a hodnotitelé

Mimořádný důraz klademe na zkušenosti a objektivitu jednotlivých členů hodnotících komisí. Vína hodnotí mezinárodní skupina degustátorů složená z nezávislých odborníků, sommeliérů z Asociace sommeliérů ČR, vinařů a zahraničních hostů ze Slovenska a Rakouska – zemí, které mají k moravskému a českému vinařství nejblíže.

Vzorky jsou posuzovány dle regulí O.I.V., anonymně 100 bodovým systémem a všichni hodnotitelé musejí mít platné degustační zkoušky dle předpisů EU. Hodnocení probíhá ve světlé, dobře větrané místnosti o teplotě 18 – 22 °C, zajištěné proti vedlejším vlivům. Vína se degustátorům nalévají výhradně z dekantačních karaf (podobněji o pravidlech hodnocení si můžete přečíst v VIII. článku Statutu zde).

Nejlépe ohodnocená vína obdrží od tří do pěti hvězdiček, přičemž aby dosáhla na tři hvězdičky, musejí získat minimálně 83 bodů. Vína oceněná čtyřmi hvězdičkami alespoň 86 bodů a pětihvězdičková vína nejméně 90 bodů. Běžně se však stává, že díky velké konkurenci vína potřebují získat vyšší, než minimálně stanovený počet bodů. Často se tak některá velmi dobrá vína do výběru vůbec nedostanou.

Seznamy hodnotitelů

Hodnotitelé 2017 (pdf)
Hodnotitelé 2016 (pdf)
Hodnotitelé 2015 (pdf)
Hodnotitelé 2014 (pdf)
Hodnotitelé 2013 (pdf)
Hodnotitelé 2012 (pdf)
Hodnotitelé 2011 (pdf)
Hodnotitelé 2010 (pdf)

Průvodce vínem

Aplikace pro chytré telefony, tablety i PC.  Vedle oceněných vín a vinařství budete mít po ruce vždy informace o vinařských oblastech, odrůdách a tuzemské klasifikaci vín. Lákavou inspirací vám budou i gurmánské recepty od Libora Jana.

Když jsme v roce 1999 zakládali nezávislou soutěž TOP 77 nejlepších vín v České republice, chtěli jsme, aby byla výjimečná nejen kvalitou, ale tím, že k soutěži vydáme tištěnou publikaci „Průvodce vínem TOP 77 nejlepších vín České republiky“. Byli jsme první, nyní podobných publikací vychází několik ročně, pokrok se však nedá zastavit, většina milovníků vína chce mít důležité informace k dispozici nejen doma, ale hlavně na svých cestách za vínem, v restauraci, když vybírají víno k jídlu, nebo při debatách o víně s přáteli. Proto jsme pro Vás, milovníky vína, připravili APLIKACI VÍNO V ČESKÉ REPUBLICE, která bude stále s Vámi.
Aplikace je dostupná pro všechna elektronická média – PC, tablety, mobilní telefony s androidem i v zařízeních iOS (Apple).

Aplikaci si můžete stáhnout ZDARMA na adrese zde.